בטיחות, עבודה בגובה ופיגומים

בטיחות, עבודה בגובה ופיגומים

עוסקים בעבודה בגובה? חשוב שתכירו את החוק בעניין

במידה ואתם עובדים בתחומי הבניין והתעשייה או משכירים חומרים ופיגומים עבור קבלנים מבצעים – חשוב שתכירו כיצד החוק מגדיר מהי עבודה בגובה. לפי התקנות לבטיחות בעבודה משנת 2007, עבודה בגובה מוגדרת בתור כל עבודה, לרבות גישה למקום עבודה, אשר בגינה עלול האדם העובד ליפול לעומק שעולה על שני מטרים. עבודה בגובה יכולה לכלול עבודות המתבצעות מעל משטח ללא גידור ומעקה תקניים, כולל עבודות הדורשות מהעובד להטות את גופו ביותר מ-45 מעלות מעבר לגדר או מעקה קיים. בנוסף, גם עבודה אשר מתבצעת מתוך בימה מתרוממת, סל או פיגום ממוכן נחשבת לעבודה בגובה, וכמובן עבודה שמתבצעת בעזרת פיגום זקפים.

כיצד להפוך את מרחב העבודה בגובה בטוח לשימוש

בטיחות בעבודה היא איננה משחק ילדים. לפיכך, אנו מתאמצים להפוך את מרחב העבודה בגובה לכמה שיותר בטוח לשימוש בעזרת נהלים, עזרים ואמצעים שונים. בתור התחלה, סביבות של עבודות בגובה צריכות להיות מלוות בשלטי אזהרה. שלטי אזהרה יכולים לסמן אזורים בעייתיים וכן להסב את תשומת לב העובדים לנהלים הרלוונטיים. דרך נוספת להפחית סיכוי לנפילות הנה בעזרת כבלי סנפלינג והכשרה על שימוש בהם עבור העובדים בגובה. מטרתם של כבלי סנפלינג הנה לאבטח את העובדים מפני נפילה או לאפשר גלישת סנפלינג מאובטחת במסגרת התפקיד. הכבלים צריכים להיות מחוברים אל נקודת עיגון בטיחות הקיימת במרחב ועומדת בדרישות שמגדיר החוק עבור נקודות עיגון בטיחות.

 

הכשרה לעבודה בגובה הכרחית לעוסקים בתחום

החוק מגדיר כי כל עובד בגובה צריך לעבור הכשרה בדמות קורס עבודה בגובה. קורס עבודה בגובה הנו קורס ייעודי הנדרש לשם קבלת אישור עבודה בגובה משרד העבודה, הכולל תכנים שונים של הדרכת עבודה בגובה (תכנים עיוניים לצד סימולציות בשטח). כדאי לדעת כי אישור עבודה בגובה משרד העבודה נדרש לחידוש מדי מספר שנים, ועל העובדים לעבור הדרכת עבודה בגובה לשם ריענון הידע שצברו בעבר. בנוסף, עבודות בגובה והשתתפות בקורסי הכשרה אלו מותרות רק למי שמלאו להם שמונה עשרה שנים ונמצאו כשירים מבחינה רפואית.

בטיחות מצילה חיים – עובדים רק לפי הנהלים

זו איננה קלישאה – בעבודה בגובה, בטיחות באמת ובתמים מצילה חיים. עשרות פועלים נהרגו בשנים האחרונות בישראל כתוצאה מעבודה לא בטיחותית בגובה, וברצוננו לעשות כל שניתן כדי לצמצם את היקפיה של תופעה מצערת זו. גם כאשר משכירים פיגומים עבור קבלנים מבצעים חשוב להקפיד על השכרת פיגומים לפי הנהלים, וכן לעודד את הקבלן המבצע לעבוד אף הוא בהתאם לנהוג בחוק. החברה המשכירה את הפיגומים אחראית לייצרם בהתאם לתו התקן הרלוונטי, כך שיהיו מתאימים לנשיאת עומס של מאות קילוגרמים וכן יכללו אמצעי הגנה מפני נפילה או החלקה. לצד זאת, על הקבלן הנעזרת בשירות של השכרת פיגומים או פיגום זקפים להבטיח כי העובדים בגובה יהיו מצוידים בתעודת עובד-גובה בתוקף.

ראו גם: טיפים לניקוי חלונות מקצועיCall Now