ביקורת ליקויי בנייה בדירות ובתים

ביקורת ליקויי בנייה בדירות ובתים

הרצון של כולנו הוא שהבית יהיה "מבצר", שבו אפשר לגור בשקט נפשי מלא ובידיעה שהכול תקין ושאין ליקויי בנייה. אלא שבתחום הזה יש פער בין המצב הרצוי לבין המצב המצוי. המצב הרצוי ברור וידוע. המצב המצוי הוא שברוב המוחלט של הנכסים בישראל, כולל החדשים והיקרים ביותר, יש ליקויי בנייה מסוג זה או אחר. ליקויים אלה מסכנים את עצם המגורים במבנה בצורה בטוחה, מעמידים את בני הבית בסכנה ולרוב כוללים פגם אסתטי כזה או אחר. ביקורת ליקויי בנייה בדירות ובבתים הופכת בתנאים האלה לחיונית.

מה כוללת ביקורת המבנים?

ביקורת ליקויי בנייה, הידועה גם בשם 'בדק בית', היא הליך שבמסגרתו נבדק הנכס מא' ועד ת' על ידי חברה חיצונית. המטרה היא לאתר ליקויי בנייה מכל סוג, בין אם תשתיות רעועות של הבית (חשמל, מים וכן הלאה), איטום בעייתי, נזילות ודליפות, שימוש בחומרים שאינם איכותיים, רמות קרינה חריגות ועוד. כמו כן הביקורת נועדה לבחון את התאמה בין תכניות הנכס לבין המצב שלו בפועל, מה שנעשה באמצעות מדידות מדויקות ובחינה מדוקדקת של המפרטים. בעקבות הבדיקה מוגשת חוות דעת מפורטת ומנומקת, שמסבירה מה נמצא כלקוי בנכס, מהן ההצעות של החברה לפתרון ובדרך כלל כוללת עלויות משוערות.

מתוך הצגת הנושא באופן כללי אפשר להבין מדוע שדה המשחק של ביקורת ליקויי בנייה מיועד לאנשי מקצוע בלבד. לצורך ביצוע הבדיקות נדרש ציוד מתקדם וגם ידע הנדסי טכני רחב מאוד. חשוב שהגורמים הבודקים יהיו בעלי ניסיון רב שנים בתחום, ושיהיו בקיאים בביצוע בדיקות עבור סוג הנכסים הספציפי. למשל, דירת מגורים בבניין רב קומות לעומת בתים פרטיים, ומה כוללת הבדיקה. אם הביקורת אינה מקיפה ומפספסת חלק מהליקויים האפשריים, היא הופכת במידה רבה להית חסרת תועלת.

המצבים בהם נהוג לבצע ביקורת ליקויי בנייה

נראה שאין דירה או בית בישראל שחף לחלוטין מליקויים, שעלולים להיגרם עקב לא מעט סיבות. עבודה מרושלת או לא מקצועית של הקבלן, למשל כתוצאה מקיצור תהליכים או בגלל חיסכון בחומרי גלם במטרה לחסוך עלויות; בלאי טבעי של חלק מתשתיות המבנה ורכיביו; או שימוש לא נכון בהן. מכאן עולה שהליקויים עשויים לאפיין לא רק דירות ישנות בנות עשרות שנים אלא גם דירות חדשות מקבלן.

רבים ימליצו לבצע בדיקה לאיתור ליקויי בניה טרם הכניסה לדירה, או אפילו כתנאי להשלמת הרכישה. לא כדאי להסתמך על מראה עיניים וגם לא על המילים המחמיאות של סוכן הנדל"ן. בנוסף לכך רצוי לבצע את הבדיקה אחת למספר שנים לאחר הכניסה למגורים, במטרה לראות האם עדיין בטוח להתגורר בו. ליקויי בנייה מעצם המהות שלהם אינם נפתרים מעצמם אלא הופכים להיות חמורים יותר בהיעדר טיפול. חשוב לדעת שמי שמשתהה לא רק שמסכן את עצמו, אלא צפוי בנוסף לשלם סכומים גבוהים על תיקון הנזקים.

ראו גם > השכרת פיגומיםCall Now