מה זה תמ"א 38?

מה זה תמ"א 38?

תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה מכונה בקיצור "תמ"א". מבין התכניות הקיימות, המוכרת ביותר היא תמ"א 38 שמורכבת מאוסף של תקנות וחוקים. המטרה העיקרית של תמ"א 38 היא לטפל בסיכונים שקיימים במבנים ישנים ונובעים מרעידות אדמה. בשביל הטיפול באותם סיכונים נדרש להקים פיגום תמ"א 38 מיוחד, תמ"א 38 למעשה נותנת זכויות בניה ליזמים בתמורה לחיזוק המבנה.

במקור, תמ"א 38 הוכנה ביוזמת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה. עם השנים הפכה התמ"א לחלק בלתי נפרד מתהליכים של התחדשות עירונית וכיום היא נמדדת ביחס לפינוי בינוי ולסוגי תמ"א אחרים. עם זאת, תמ"א 38 עדיין מיועדת לחזק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה ולהתאים אותם לסטנדרטים החדשים המקובלים בענף הבנייה.

פינוי בינוי

מה ההבדל בין סוגי תמ"א?

תמ"א 38 מגדירה מתי אפשר לקבל היתרי בניה לצורך חיזוק המבנים בלבד – בין אם באמצעות חיזוק המבנה הקיים או דרך הריסתו ובנייתו מחדש תוך הוספת דירות שעוברות לידי הקבלנים והיזמים. מכאן והלאה גם נגזרים שאר ההבדלים בין סוגי התמ"א שאותם כדאי להכיר.

תמ"א 38/א

תמ"א 1 היא תכנית שבה מחזקים את המבנה הקיים ומוסיפים אליו יחידות מגורים. במסגרת תמ"א כזו גם מרחיבים את יחידות הדיור שרשומות על שם הדיירים הקיימים, וזאת על מנת לעודד אותם לעבור את התהליך ולבצע את השיפוץ. חוץ מזה, במסגרת תמ"א 38 1 מבצעים תוספות במבנה הקיים ובהן הוספת מרפסות, מעליות, מקומות חניה, מחסנים, חיזוק יסודות, פיתוח סביבתי וכן הלאה בכפוף להסכמים בין היזם ובעלי הדירות ובהתאם להיתרי הבניה.

תמ"א 38/ב

תמ"א 2 מאפשרת להרוס את המבנה הקיים ולבנות במקומו מבנה חדש. במובנים רבים דומה תמ"א 38 2 לפרויקט של פינוי בינוי, אך ההיתרים מעט שונים וגם התהליך עצמו הוא בעל מאפיינים אחרים. על כל פנים, הדיירים מקבלים את הזכויות שהיו להם טרם הריסת המבנה ובתוספת מסוימת לכל דירה.

האם נדרשים פיגומים מיוחדים לתמ"א 38?

בתכניות בניה מורכבות מהסוג של תמ"א 38 משתמשים בפיגומים מיוחדים – פיגום תמ"א 38. מטרתם של פיגומים אלו היא להבטיח את בטיחות העובדים והדיירים, לאפשר עבודה ממושכת גם בערים צפופות ולעמוד בלוח הזמנים כפי שנקבע על ידי היזם והקבלן. בין היתר, השימוש העיקרי הוא פיגום זקפים לטווח ארוך לעומת השימוש הרגיל בפיגומים ניידים וזמניים.

 

תמא 38

 

משך זמן הפרויקט מרגע תחילת התהליך נקבע גם הוא לפי סוג התמ"א והתוספות שמאושרות על ידי הועדה המקומית לתכנון ולבנייה. ככל שהפרויקט ארוך יותר, כך צפוי גם התהליך להתמשך. בתוך כך, יש להביא בחשבון את האופן שבו נערכים לפרויקט גדול מהסוג של תמ"א 38.

בתמ"א 2 נדרש הקבלן לפנות את הדיירים ולמצוא עבורם מקום מגורים חלופי, בעוד בתמ"א 1 הדיירים ממשיכים לגור במבנה ואיכות החיים שלהם נפגעת – אלא אם מבצעים מראש את ההתאמות וההכנות הנדרשות.

 

לחצו כאן למידע נוסף ותיאום השכרת פיגומיםCall Now